Sağlıklı Beslenme

DİYET YAPMAYIN!

Soğuk aylarda beslenme ve spor planlarımızın kış uykusuna girmesine izin vermek kolaydır. Ancak sıcak hava geldiğinde bu fazla kilolar bir spor ve diyet planı gerektirir. Sorun şu ki; bütün kiloları aldıktan sonra yapılan şok diyetler veya ağır kardiyo-fitness sporlarına başlamak çok riskli. Çünkü istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra her şeyi bırakıp hayatımıza devam ediyoruz. Ağır spor ve diyetler kalbi ve kaslarını, vücudumuzu, irademizi yorar. Peki ne yapmalıyız ? DİYET YAPMAYIN!

Bu yazımda daha önce denediğim, bizzat kendimde uyguladığım ve zararlı olmayacak genel sağlıklı beslenme ile ilgili öneriler vermeye çalışacağım. Okumaya devam edin ..:) Ve diyet yapmayın!

Diyet YAPMAYIN, Koşun 😊

Bütün kış yiyip yiyip kilo almak yerine karnımız doyduğunda gözümüzü doyurmaya çalışmamamız gerekir. Her gün aynı saatlerde, eşit miktarlarda ve belirli düzende yemek yemeliyiz. Vücudumuz bu düzene alıştığında kendini ona programlar ve artık aralarda yaptığımız fazla atıştırmalıklara ihtiyaç duymaz.

Günlük yapmamız gereken beslenme düzeni için ben diyetisyen, uzman veya antrenör değilim. O yüzden şunu yiyin, bunu yemeyin diyemem. Ama size öğrendiğim ve herkese mantıklı gelen birkaç şey söyleyebilirim.

GÜNLÜK BESLENME DÜZENİ

Her gün kendinize belirlediğiniz öğün kadar yemek yiyin.

Öncelikli tavsiyem : KAHVALTI!

Sabahları yapılan güzel bir kahvaltı – ama sağlam bir kahvaltıdan bahsediyorum, kahvaltılık gevrek yemekten ya da bir dilim ekmek, kibrit kadar peynirden bahsetmiyorum – sizi öğle yemeğine kadar çok güzel bir şekilde götürür.

Kahvaltınızı sabahları bu şekilde yapabilirsiniz ;

Ya da bu şekilde;

Ya da şu şekilde;

Önemli olan her sabah mutlaka ama mutlaka kahvaltı yapmak. Bunu alışkanlık haline getirin kesinlikle hiçbir şey yemeseniz bile sağlam bir kahvaltı mutlaka yapın. Emin olun çok ama çok iyi gelecek. Üstelik bu başlangıç sadece ..

İkinci öğün tabi ki : ÖĞLE YEMEĞİ !

Sabah sağlam kahvaltı yaptık. Öğle saatleri oldu ve ufaktan acıkmaya başladık. Sakın şunu yapmayın.

Öğle yemeği yemeyeyim iyice acıkıp akşam sağlam bir hamburger, iskender, kebap gömeyim.

Ya da şunu yapmayın;

Bütün bir şey yemeyeyim akşam üstü bol yağlı yemekler yiyeyim üstüne tatlı yiyeyim, hamburgerin patatesini büyük boy isteyebilirim çünkü hiçbir şey yemedim bugün….

Yapmanız gereken sade bir öğle yemeği! Örneklere bakalım;

SALATA
IZGARA BALIK
ÇORBA

Üçüncü öğün: AKŞAM YEMEĞİ!

Her gün akşam yemeği hepimiz yiyoruz onda sorun yok. Ama sorun akşam saatlerini ayarlayamamak. Saat 8, 9 gibi yemek kesinlikle yenmez. Bakın bunu deneyin. Tüm diyetisyenler, uzmanlar aynı şeyi söyler aslında bizde biliriz. Akşam 7 en geç 7.30 dan sonra yemek yenmez. Peki ne yapayım, acıkıyorum. Haklısınız onun için de önerilerim olacak zaten. Ama siz ne yapın edin en geç 7.30 da yemeği yemiş olun.

Bunlar sadece örnekler siz evde ya da dışarda çok ağır olmayacak şekilde yemekler tercih edebilirsiniz.

Gelelim önem sırasında 2.liği alan: ARA ÖĞÜNLER !

Ara öğün, genelde diyetlerde kullanılan; aç kaldığınızda açlığı bastırmak amaçlı kullanılan bir basamaktır. Peki sağlıklı beslenme aşamamızda ara öğün var mı ? Bunun cevabı kişiye göre değişir. Yani siz eğer çok aç hissederseniz yemek aralarında ufak tefek şeyler – elma, portakal, muz vb. meyveler veya kuruyemişler – yiyebilirsiniz.

Gelelim en önem sırasında 1.liği asla elinden bırakmayan: SU !

Su, o kadar önemli bir yere sahip ki hayatımızda, ister sağlıklı beslenin ister beslenmeyin olmazsa olmazdır. Suyun hayati değeri hepimiz tarafından biliniyor. Ama o kadar çok faydası var ki say say bitmez. Ya da içmediğimizde neler olabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Su hakkında mutlaka detaylı bir yazı yazacağım.

SU İÇİN, DİYET YAPMAYIN !

Sadece bilmemiz gereken; her gün mutlaka su içmemiz gerektiğidir. Ne yaparsanız yapın GÜNDE EN AZ 2.5 L SU İÇİN!

Gerçekten her gün 2.5 litre su İçin ve sonra gelin değişimleri yorum olarak yazın. Gözle görünür sonuçlar kadar gözle görünmez sonuçlarda vardır. O yüzden pes etmeyin. İçmeye devam edin.

Vücudumuza aldığımız şeylere çok dikkat edin arkadaşlar. Bilmeden katkı maddesini zaten fazlaca alıyoruz. En azından sağlıklı beslenerek vücudumuzu biraz da olsa koruyalım. Daha önce parabenlerin faydalı mı, zararlı mı olduğunu yazmıştım sizlere. O konuda çok önemli vücudumuz İçin. Ve tabi ki suyun önemi cildimizin güzelliğinde bile karşımıza çıkıyor. Cilt güzelliği ve parabenler hakkımdaki yazıma da ulaşabilirsiniz.

Bunu Paylaş!